• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kullanım Farkındalığı

Jules Verne haklıydı!

Gümüşün parlaklığına, altının asaletine, demirin sağlamlığına, bakırın uysallığına, camın hafifliğine, rahat işlenebilirliğine, demirin üç katı hafifliğine sahiptir. Bu tanımlamalardan sonra hangi elementten bahsettiğimiz konusunda zihninizden periyodik tabloyu geçirmiş olabilirsiniz. Bahsi geçen element Alüminyum ve Alüminyum alaşımlarıdır. Kolay işlenebilirliği, doğada en fazla bulunan 3. element olması, mekanik mukavemetinin çeliğin mekanik mukavemeti değerlerine yakın olması ve alaşımlandırılma tekniği sebebiyle  bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok tercih edilmektedir.
Alüminyum kullanıldığı mekanda her türlü cisimle uyum sağlayabilecek en fazla seçeneği veren metaldir. Bunun 2 temel sebebi vardır:
  1-) Teknolojik açıdan sınırsız sayıda ve şekilde profil yapılması yeni tasarım esnekliği ve kolaylığı vermesi
  2-)  Metalik ve lake görünüm verecek şekilde renklendirilebilmesi.

Metalik görünüm, eloksal tekniği ile ayna parlaklığından kahverengi, siyah,mavi, sarı renk tonlarında ve natürel gümüş rengi de verilebilir. Lake görünüm ise elektrostatik toz boyama tekniği ile 100’ü aşkın renk seçeneği imkanı verir.
 
Ülkemizde ancak 1970’li yıllarla birlikte NASAŞ’ın kurulması ile beraber Alüminyum profil ve yassı alüminyum üretimine başlanılmıştır. Fakat kısa sürede hayatımızın her alanında yaygınlaşmıştır.Bugün, otomotiv sektöründe, inşaat sektöründe, mobilya sektöründe ,reklam sektöründe(reklam tabelası) , beyaz eşya sektöründe ,denizcilik sektöründe ,gıda sektöründe( alüminyum folyo), camii kubbeleri de dahil olmak üzere  pek çok alanda kullanılmaktadır.Fakat  ülkemiz ile batılı ülkeler arasında bir alüminyum kullanım kültür farklılığı bulunmaktadır.Avrupalı ülkelerle,ülkemizin alüminyuma bakış açısı farklılığını gösteren çok çarpıcı uygulama farklığını sizler için fotoğrafladık.1 Nolu fotoğraf ülkemizde üretilip Almanya’da  bir yapıda montaj edildikten sonra fotoğraflanmıştır. 2 Nolu fotoğraf ise ülkemizin hemen hepimizin evinde her gün karşılaştığımız bir manzaradır. 1 Nolu resimde anlaşılacağı üzere Alüminyum profil pencere ve altındaki profil (Z Profil olarak tanımlanır) bir bütünlük teşkil etmektedir. Belki de Alman detaycılığı dedikleri böyle bir şeydir. Zamanla çatlayıp kırılma derdini ortadan kaldırmaktadır. Eloksal kaplı olduğu için son derece neme (korozyona) dayanıklıdır. Böyle bir uygulamanın fiyat farklılığının ne olabileceğini sizler için analiz ettik.
 
Alimünyum

 
Evinizde 2 metre uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde  bir pencere altlığı olduğunu düşünelim. Şayet pencere altına mermer koymayıp eloksal kaplamalı bir alüminyum profil kullanmaya karar verirseniz:
Bu profilin ortalama ağırlığı:4.5 kg’dır.
Bu profilin fiyatı ortalama: 2,90 Є/kg ’dur.
Euro kurunun ortalama:2,20 TL olduğunu düşünürseniz
Basit bir hesapla: 4,5*2,90*2,20= 28,71 TL

Evinizde 2000 mm uzunluğunda ve 300 mm genişliğinde bir pencere altlığı olduğunu düşünelim. Şayet pencere altına mermer koymayıp elektrostatik toz boyalı bir alüminyum profil kullanmaya karar verirseniz:

Bu profilin ortalama ağırlığı: 4.5 kg’dır.
Bu profilin fiyatı ortalama: 2,80 Є/kg ’dur.
Euro kurunun ortalama: 2,20 TL olduğunu düşünürseniz
Basit bir hesapla: 4,5*2,80*2,20= 27,72 TL
 
Mermer

Evinizde 2 metre uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde  bir pencere altlığı olduğunu düşünelim. Şayet pencere altına mermer koymayı planlıyorsanız:

Mermer boyutları: 2000(boy)*300(en)mm*30(kalınlık)mm
Bu mermerin ortalama ağırlığı:52 kg
Ortalama fiyatı(Montaj işçiliği dahil): 45 TL

Alüminyum profil kullanmak ortalama bu ebat ve boyuttaki kullanım için sizlere 18 TL kazandırmaktadır.

FİYAT+PERFORMANS+ÖMÜR  bileşiminde ALÜMİNYUM RAKİPSİZDİR!
 

Kalite Güvence Müdürü - Mehmet ÖZTÜRK


Yorumlar - Yorum Yaz


Google
İhtiyaç Odası Search
Özel Arama
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret613351