• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Beyin Dalgalarıyla İletişim Deneyi

Beyin Dalgalarıyla İletişim Deneyi Başarılı

İngiliz bilimciler beyin dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürerek iki kişinin çok basit düzeyde iletişim kurmasını sağladı.

LONDRA - İngiliz bilimciler birbirinden uzak iki insanın beyin dalgalarını internetten taşıyarak birbiriyle iletişim kurmasını sağladı. Deneyde kullanılan teknik, beyindeki elektrik sinyallerinin çözümlenerek ‘mesaj’ halinde alıcıya gönderilmesi esasına dayanıyor.
Southampton Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneyin yöneticisi Prof. Christopher James, “Bu telepati değil, internete alternatif olabilecek bir gelişme. Biz şimdilik iki kişinin beynini ‘birleştirmeyi’ başardık” dedi.
Araştırmada insan beynindeki elektrik sinyallerini alan elektrotlar ve özel yazılım yüklü bilgisayarlar kullanıldı. İlk denekten sırayla sol ve sağ elini kaldırdığını düşünmesi istendi. Ama kişi elini gerçekten kaldırmadı.
Cihaz o sırada ekrana, denek sol elini düşününce 0, sağ elini düşününce 1 yazdı. Bu bilgiler internetten, kilometrelerce uzaktaki ikinci deneğin bilgisayarına gönderildi. Bu kişinin bilgisayarındaki uyarı ışığı 0 geldiğinde bir kez, 1 geldiğinde iki kez yanmaya programlıydı. Uzmanlar şimdi ikinci kişiye bu bilgilerin ne anlama geldiğini göndermeye çalışacak.

Kaynak: ntvmsnbc


Yorumlar - Yorum Yaz


Google
İhtiyaç Odası Search
Özel Arama
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret600486