• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

İnternet Trafiği Bir Yılda %53 Arttı.

Bir araştırma şirketinin yaptığı açıklamaya göre dünyadaki İnternet trafiği geçtiğimiz yıl boyunca önceki yıllara göre daha düşük oranda da olsa büyümesini sürdürdü; taşıyıcılar da daha yüksek kapasitelere ulaşarak bu büyümeye ayak uydurmanın ötesine geçti.
TeleGeography Research adlı şirketin konuyla ilgili bulguları çok önemli çünkü ABD’li bazı İnternet servis sağlayıcıları, çevrimiçi trafiğin artmasının işlerini zorlaştırdığını ve İnternet’i yoğun olarak kullananlara aylık yükleme limitini zorla kabul ettirdiklerini belirtiyor.
TeleGeography’den gelen sayılar ABD’de evlerdeki ortalama İnternet kullanımıyla kesin uyumlu olmasa da daha geniş çaplı eğilimleri gösteriyor. TeleGeography’ye göre İnternet trafiği, 2007 ortalarından 2008 ortalarına kadar geçen bir yıllık sürede, daha önceki 12 aylık büyüme oranı olan %61’den daha düşük bir oranda, %53 oranında, büyüme göstermiştir.
ABD’deki uzun erimli hatlardaki büyüme, daha da düşük bir oran olan %47 olarak gerçekleşmiştir. Büyük artışlar İnternet’in görece az geliştiği ve yeni yeni kullanılmaya başlandığı bölgelerden geliyor. Bu arada, okyanus aşırı fiberoptik kablolardaki uluslararası İnternet kapasitesi de %62 artmış. Bugün, İnternet trafiği, var olan bant genişliğinin yalnızca %29’unu kullanıyor. TeleGeography araştırma müdürü Alan Mauldin’in belirttiğine göre yeni geniş bant abonelerinin sayısı 2001’den beri azalıyor; ama internet trafiğindeki toplam artış çevrimiçi videolara artan talep nedeniyle sürekli yüksek kalıyor.

-Tuncay Baydemir-
(Kaynak: http://www.physorg.com/news139673627.html / http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/bilgisayar/)


Yorumlar - Yorum Yaz


Google
İhtiyaç Odası Search
Özel Arama
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret613351